آخرین خبرها
Home / مقالات آموزشی / گربه شما هرگز نباید این غذاها را بخورد

گربه شما هرگز نباید این غذاها را بخورد

از آن جایی که گربه ها هر غذایی را نمی خورند گاهی به نظر می آید که گربه می داند کدام غذاها برای آن مفید است. اما این واقعیت که گربه از کنار گوشت بد رد می شود به این معنا نیست که گربه از کنار کنسرو ماهی تن نیز رد می شود و همان قوطی کنسرو به همان اندازه گوشت بد برای آنها خطرناک است. در واقع در اینجا متوجه می شوید که برخی غذاهای معمولی وجود دارد که گربه نباید بخورد و از مطالعه آن حیرت زده می شوید.

تن ماهی

071314_0345_1

گربه ممکن است به خوردن ماهی تن معتاد شود چه این محصول مخصوص گربه ها باشد چه مخصوص انسان ها. البته گاهی کمی ماهی تن ایرادی ندارد. اما یک رژیم غذایی دایم از ماهی تن که مخصوص انسان است ممکن است باعث سو تغذیه گربه شود زیرا این غذا فاقد همه مواد مغذی که گربه به آن نیاز دارد. و استفاده بیش از حد از تن باعث مسمومیت با جیوه می شود. گربه قوطی باز ماهی تن نزدیک سینک را به عنوان شام می بیند.

پیاز، سیر، موسیر برای گربه خانگی مضر است

071314_0345_2

در تمام اشکال آن پودر، خام، پخته یا خشک باعث شکسته شدن گلبول های قرمز خون گربه شده و منجربه بروز کم خونی می شود. این امر در مورد پودر پیاز نیز صادق است که در برخی غذاهای بچه یافت می شود. البته مقدار کمی پیاز گاه به گاه ایرادی ندارد. اما مصرف مقدار زیادی پیاز در یک وعده یا مصرف مقادیر کوچک به صورت مرتب ممکن است باعث مسمومیت با پیاز شود. همراه با پیاز، سیر و موسیر ممکن است باعث ناراحتی معده و روده گربه شود.

شیر و سایر فراورده های لبنی به خاطر وجو لاکتوز برای گربه مناسب نیست

071314_0345_3

چه ایرادی دارد اگر به گربه یک نعلبکی شیر یا یک قطعه پنیر بدهیم؟ توجه داشته باشید بسیاری از گربه ها قادر به تحمل لاکتوز نیستند. دستگاه گوارش آنان قادر به گوارش فراورده های لبنی نیست و نتیجه آن بروز ناراحتی های شکمی و اسهال است.

الکل هم برای انسان و هم برای گربه بسیار خطرناک میباشد

071314_0345_4

آبجو، شراب، غذاهای حاوی الکل هیچ یک برای گربه مفید نیست. زیرا الکل همان اثری را که روی کبد انسان و مغز انسان دارد روی گربه نیز دارد. اما در گربه ها این امر سریع تر اتفاق می افتد. فقط دو قاشق چای خوری الکل قادر است گربه ۲ کیلوگرمی را به کما ببرد و یک قاشق چای خوری بیشتر باعث مرگ گربه می شود. بعلاوه هر چه مقدار الکل در نوشیدنی بیشتر باشد عوارض آن شدید تر است.

انگور و کشمش برای گربه قابل هضم نیست

071314_0345_5

انگور و کشمش اغلب به عنوان تشویق به حیوانات داده می شود. اما این کار درستی نیست. هر چند دلیل آن مشخص نیست اما انگور و کشمش باعث نارسایی کلیه در گربه ها می شود. و مقدار اندک آن باعث بیماری گربه می شود که عوارض اولیه آن شامل استفراغ و اسهال است. گرچه در برخی گربه ها اثری از بیماری بوجود نمی آید اما بهتر است از دادن انگور به گربه خودداری نمایید. پس انگور و کشمش را از روی کابینت و مکان هایی که گربه به آن دسترسی دارد دور کنید.

به گربه خود کافئین ندهید

071314_0345_6

کافئین به مقدار زیاد ممکن است باعث مرگ گربه شود. و هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد. علایم مسمومیت با کافئین شامل بی قراری، تنفس سریع ، تپش قلب، لرزش های عضلانی و قرمزی پوست گربه است. علاوه بر چایی و قهوه و دانه های قهوه، کافئین در کاکاﺋو، شکلات، کولا و نوشیدنی های محرک مانند ردبوول وجود دارد. در برخی داروهای سرماخوردگی و مسکن ها نیز کافئین وجود دارد.

شکلات ممکن است برای گربه مرگ آور باشد

071314_0345_7

گرچه بسیاری از گربه ها شکلات نمی خورند اما ممکن است توسط صاحب خود مجبور به خورن آن شوند; صاحبان گربه که گمان می کنند دارند با شکلات گربه را تشویق می کنند. عامل سمی موجود در شکلات تئوبرومین است. در همه انواع شکلات این ماده وجود دارد حتی در شکلات سفید. البته خطرناک ترین نوع شکلات شکلات تلخ و شکلات مخصوص کیک پزی است. مصرف شکلات در گربه باعث ضربان غیر طبیعی قلب، لرزش، تشنج و مرگ گربه می شود.

یک غذای ممنوعه برای گربه : آب نبات و آدامس

071314_0345_8

آب نبات، آدامس، خمیر دندان، محصولات پختنی، و برخی از مواد غذایی با ماده ای به نام زایلیتول شیرین می شود. زایلیتول منجربه افزایش انسولین در خون گربه می شود و باعث می گردد قند خون گربه بیفتد. زایلیتول همچنین ممکن است باعث نارسایی کبد شود. علایم ابتدایی آن شامل استفراغ بی حالی و از دست دادن هماهنگی اعضای بدن گربه است. و گربه ممکن است پس از هضم زایلیتول تشنج کند و چند روز بعد دچار اختلال کبدی شود.

دنبه و استخوان

071314_0345_9

پسماندهای غذا اغلب حاوی دنبه و استخوان است. هم چربی و هم استخوان برای گربه خطرناک است. چربی چه پخته باشد چه خام باعث ناراحتی روده و منجربه استفراغ و اسهال در گربه می شود. در ثانی گربه ممکن است استخوان را ببلعد. بعلاوه استخوان ممکن است تکه تکه شود و باعث پارگی و انسداد دستگاه گوارش گربه شود.

تخم مرغ خام برای گربه خانگی دو عارضه دارد

071314_0345_10

با دادن تخم مرغ خام به گربه دو مشکل پیش می آید.

یک. احتمال مسمومیت غذایی در اثر باکتری بالا می رود باکتری مانند سالمونلا و ای کولای

دو. پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ که به نام آویدین معروف است در جذب ویتامین بی بیوتین اختلال ایجاد می کند. این امر ممکن است باعث بروز بیماری های پوستی و مشکلات در خز گربه شود.

 

 

 

گوشت خام و ماهی

071314_0345_11

گوشت خام و ماهی خام و تخم مرغ خام ممکن است حاوی باکتری هایی باشد که باعث مسمومست غذایی گربه می شود. بعلاوه آنزیم موجود در ماهی خام تیامین را از بین می برد. تیامین ویتامین بی ضروری برای گربه است. کمبود تیامین ممکن است باعث بروز مشکلات جدی عصبی و منجربه تشنج و کما در گربه شود.

غذای سگ

071314_0345_12

هر از گاهی یک گاز از غذای سگ برای گربه ضرری ندارد. اما غذای سگ جایگزین غذای گربه نیست. البته هر دو غذا دارای مواد یکسانی است. اما غذای گربه بنابه نیازهای گربه تهیه شده است و شامل مقدار پروتئین بیشتر و ویتامین های خاص و اسیدهای چرب است. استفاده مداوم از غذای سگ باعث سو تغذیه شدید در گربه می شود.

جگر موجب مسمومیت ویتامین E در گربه میشود

071314_0345_13

مقدار اندک جگر ایرادی ندارد اما مصرف بیش از اندازه جگر باعث مسمومیت ناشی از ویتامین E می شود. این بیماری خطرناکی است که روی استخوان های گربه تاثیر دارد. علایم آن شامل تغییر شکل استخوان، پوکی استخوان ، رشد استخوان در ناحیه آرنج و ستون فقرات است. مسمومیت ویتامین ای همچنین منجربه مرگ گربه می شود.

تشویقی بیش از حد

071314_0345_14

مصرف بیش از غذا ممکن است باعث بروز همان عوارضی شود که در انسان بروز می کند. مصرف بیش از حد غذا باعث بروز چاقی در گربه می شود.

خمیر ترش

071314_0345_15

قبل از پخته شدن، خمیر نان باید ور بیاید. و اگر گربه آن را بخورد دقیقا همین امر باید در معده گربه صورت گیرد. هنگامی که خمیر در داخل معده ور می آید معده را می کشد و باعث درد شدید می شود. به علاوه هنگامی که خمیر ترش به خمیر اضافه می شود تا ور بیاید الکل تولید می کند که منجربه مسمومیت الکل می شود.

داروی شما

071314_0345_16

مصرف با داروهای تجویز شده برای انسان یکی از علل شایع مسمومیت در گربه است. همانند کودک باید همه داروها را از دسترس گربه دور کنید. هرگز به گربه هیچ داروی همراه با نسخه ندهید مگر اینکه دامپزشک توصیه کرده باشد. داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوبروفن که در مسکن ها وجود دارد و داروهای سرماخوردگی. این داروها ممکن است برای گربه کشنده باشد.

آشپزخانه: ورود گربه ممنوع

071314_0345_17

بسیاری از مواد موجود در کابیت برای گربه مضر است. غذاها را از دسترس گربه دور کنید و کابینت و کمد ها را ببندید که از بروز بیماری های مربوط به مصرف غذاها در گربه جلوگیری شود.

اگر گربه غذایی را بخورد که مضر است

071314_0345_18

هرقدر هم که محتاط باشید بازهم ممکن است گربه ماده ای را که نباید بخورد مصرف می کند. بهتر است همیشه شماره دام پزشک یا شماره درمانگاه اورژانس نزدیک را داشته باشید و یا می توانید در صورت بروز هر مشکلی با یک کلینیک دامپزشکی تماس بگیرید. و اگر فکر می کنید گربه شما غذایی را مصرف کرده است که سمی است بلافاصله با اورژانس حیوانات حاصل کنید.

گربه چه غذایی می تواند بخورد

071314_0345_19

گربه ها گوشتخوار هستند و به گوشت نیاز دارند. با دام پزشک درباره غذاهایی که برای گربه تهیه می کنید مشورت نمایید و از دستورالعمل ارایه شده بر روی برچسب مواد غذایی پیروی نمایید تا اطمینان یابید رژیم غذایی گربه شما متعادل است و گربه شما سالم است. گاه گاهی گوشت بدون استخوان پخته یا برنج قهوه ای برای تشویق گربه ایرادی ندارد. اما بهتر است این مقدار کم و مداوم نباشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *