آخرین خبرها
Home / مقالات آموزشی / حمام کردن گربه ها

حمام کردن گربه ها

شستشو و حمام کردن گربه ها و مخصوصا بچه گربه ها از این بابت مهم است که اگر به شکل اصولی و درست انجام نشود ، احتمال ابتلا به سرماخوردگی در گربه را تشدید میکند. سرماخوردگی در بچه گربه ها میتواند کشنده باشد و درمان آن مشکل است.

03

اینکه چطور باید گربه را شست و چگونه باید این کار را انجام داد و از چه شامپویی باید استفاده کرد  بارها توضیح داده شده است و با یک سرچ مطالب زیادی می توانید درباره آن پیدا کنید. ما صرفا به یک سری نکات مهم به جهت سلامت و ایمنی گربه اشاره می کنیم که در زمان شستشوی گربه ها به ویژه پرشین ها که پوشش متراکم تر و بلندتری نسبت به بقیه گربه ها دارند، مهم است .

– از شستن غیرضروری حیوان پرهیز کنید. متاسفانه بسیاری از دوستان ، متوجه این مسئله نیستند که آنچه که تعریف ما از بهداشت هست، ممکن است با معیارها و استاندارهای زندگی یک گربه سان همسانی نداشته باشد. گربه ها ذاتا موجوداتی به غایت تمیزند. گربه ها روزانه ساعات طولانی را صرف لیسیدن خود میکنند و چون زبان بسیار زبری دارند این لیسیدن واقعا پوشش گربه را به طور چشمگیری تمیز میکند.  پس لطفا فقط زمانی اقدام به شستشوی گربه خود بکنید که واقعا  ضرورت داشته باشد و گربه واقعا  کثیف شده باشد.

01

– مراقب گوش ها و سوراخ بینی گربه باشید.

دوستان لطفاً توجه کنید. شستن تمام نقاط بدن گربه ، باید با دقّت و حساسیت انجام شود ،اما شستن ناحیهء سر گربه ، دقّت بسیار فراوان لازم دارد. مراقب سوراخ های گوش و سوراخ های بینی گربه باشید. ورود آب کف به سوراخ های گوش گربه ، میتواند به عفونت گوش گربه بیانجامد. در مورد سوراخ های بینی هم همینطور. پس بهتر است که از تماس مستقیم آب جاری با سوراخ های بینی گربه پرهیز کنید. آب وارد شده به ریهء گربه هرچند اندک ، به عفونت سیستم تنفسی گربه میانجامد و بخصوص در پرشین ها که به خاطر نوع خاص صورتشون ، بیشتر از باقی گربه ها مُستعد بیماری های تنفسی هستند ، بی نهایت مهم است.

02

– شستشو را طولانی نکنید.

این را همه میدانیم که گربه ها  از حمام کردن، لذت نمیبرند و از اینکه خیس شوند بیزارند. این حقیقت را نمیشود انکار کرد که شستشوی گربه هرچقدر هم که خوب و اصولی انجام شود ، برای گربه استرس زاست . پس حتی الامکان شستشو را کوتاه تر کنید .

 

 

– برای مدت طولانی و حتی بعد از خشک شدن گربه ، گربه را سشوار بکشید.

سشوار کردن گربه ، مخصوصاً پرشین ها که موهای بلندی دارند ، واجب است. عزیزانی که گربه را بعد از حمام با حوله خشک میکنند و سپس رها میکنند، رفتاری صددرصد اشتباه انجام میبدند. دوستانی که بعد ازحمام کردن گربه ، گربه را کنار بخاری میذارند هم رفتارشان کاملا غیراصولیست. بخاری و امثالهم ، جای سشوار را نمیگیرند، اگرچه اکثر گربه ها از سشوار بعد از حمام ، متنفرند.

. در زمان سشوار کشیدن گربه ، به خشک شدن گربه ، بسنده نکنید  برای مدت طولانی گربه را سشوار بکشید و او را گرم کنید . این مسئله مخصوصا در مورد بچه گربه ها ، اهمیت دارد تا گرما در عمق بدن گربه نفوذ کند.

04

– به شرایط محیطی بعد از شستشوی گربه ، بی توجه نباشید.

این که گربه را بشوییم ، سشوار بکشیم و بعد رها کنیم در منزل تا هرجا خواست برود و هرکاری که خواست انجام بدهد ، رفتار اصولی نیست. رفتار درست اینست که بعد از شستن و سشوار کردن گربه، شرایط محیطی گربه را کنترل کنیم. بیرون نرود، کنار پنجره یا در معرض باد کولر نباشد.

 

 

 

 

http://persicat.com/?p=317

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *