آخرین خبرها
Home / مقالات آموزشی / اصول نگهداری گربه

اصول نگهداری گربه

عموما گربه حیوانی مستبد، خود پسند، راحت طلب، فضول، مغرور، زود آشنا و نمک نشناس توصیف می شود این حیوان مرموز و اسرار آمیز علی رغم بی صفتی اش از حیوانات مفید به شمار می رود.

.

علاوه بر این، گربه با حرکات و اداهای دلنشین اش مایه انبساط خاطر صاحب خود می شود.  از شگفتی های گربه این است که همیشه در حال استراحت است ولی هر لحظه که بخواهد مانند پلنگ چابک و چالاک می شود نرمش و انعطاف او به حدی است که دانشمندان گربه را ماری می دانند که روی چهار پا راه می رود.

این حیوان فوق العاده حسابگر است و تا در چیزی مطمئن نباشد قدم فراتر نمی گذارد . آهسته و حساب شده قدم بر می دارد و با هر قدمی دقیقا به اطراف خود نگاه می کند گربه بر خلاف قوه بینائی از حس بویائی و شنوائی بسیار قوی برخوردار است.

اگر این حیوان خوب نگهداری شود و به طرز صحیح تربیت گردد نه تنها مفید واقع خواهد شد بلکه تا زنده است مایه انبساط خاطر شما خواهد بود گربه ها بویژه  نژادهای مو کوتاه آن در مقایسه با سایر حیوانات خانگی به مراقبت کمتری نیاز دارند.

img1_922_1528679_665728743477311_955353869_n

قبل از انتخاب گربه  برای خرید یا قبول سرپرستی از سلامت آن اطمینان حاصل کنید:

 

۱ – روی موی گربه دست بکشید موی گربه باید صاف و غیر نمدی باشد همچنین موی گربه را از جهت آلودگی به کک و سایر موجودات بررسی نمائید.

۲ – چشم ها باید تمیز و براق باشند بینی هم باید مرطوب باشد.

۳ – گوش بچه گربه باید تمیز و خشک باشد.

۴ – گربه سالم دارای دهان صورتی و دندانهای سفید است.

۵ – دم گربه را بلند کنید و ناحیه مقعد را به منظور علائم اسهال مورد بررسی قرار دهید. به بهانه های فروشنده اعتماد نکنید اسهال مسئله مهمی است.

kitten_persian_cat

گربه ها تمیز، پرتوان، دوست داشتنی، چالاک و مستقل هستند. تحقیقات پزشکی نشان داده است که حیوانات خانگی علاوه بر اینکه همدمی برای افراد سالمند می باشند باعث افزایش طول عمر آنها نیز می گردند. به عقیده بسیاری از صاحبنظران، گربه حیوانی ایده آل است و مراقبت از آن آسان است گربه به عنوان یک حیوان تکامل یافته می تواند بصورت وحشی زندگی کند و این سرشت موکد آن است که گربه ها می توانند براحتی از خود محافظت کنند با وجود این به منظور برقراری رابطه ای طولانی با گربه ها رعایت نکات زیر مفید است :

.

 

۱ – موهای گربه را  روزانه تمیز کنید مخصوصا اگر گربه شما از نژاد مو بلند است.

۲ – گربه های خانگی نیاز به یک بستر خاکی دارند تا در آن ادرار یا مدفوع  نمایند. آنرا روزانه تمیز کنید.

۳ – جای خواب راحت و گرمی برای گربه مهیا کنید.

۴ – غذا دادن به گربه باید در زمان و مکان خاصی صورت گیرد و همیشه برای غذا دادن به گربه از ظرفهای تمیز استفاده کنید. گربه حیوان مشکل پسندی در مورد غذا خوردن است.

۵ – شیر برای گربه ها ضروری نیست ولی آب چرا.

۶ – گربه را به صورت منظم برای معاینه و درمان بیماریهای انگلی نزد دامپزشک ببرید مخصوصا اگر گربه خودش غذایش را شکار می کند.

۷ – گربه را اخته کنید و طبق برنامه دامپزشک، در برابر بیماری های کشنده واکسینه کنید.

 

 

 

 

http://persicat.com/?p=309

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *