آخرین خبرها
Home / پزشکی / آیا گربه ها باعث نازایی می شوند؟

آیا گربه ها باعث نازایی می شوند؟

برای دامپزشکان حیوانات خانگی، شنیدن پرسش هایی از قبیل “آیا نگهداری از گربه یا تماس با موی آن، موجب نازایی، سقط جنین و یا نابینایی می شود؟” یک اتفاق روزمره و تکراری است که گاهی باعث می شود دامپزشکان، در طول سال، ده ها بار به این پرسش رایج، پاسخ بدهند.

0000

شایعه ای مطرح است مبنی بر اینکه داشتن ارتباط با گربه یا موی گربه باعث عقیمی یا نازایی خانمها یا دختران می شود . این مطلب اشتباه است که در ادامه توضیح داده می شود :

در بدن گربه ممکن است انگل تک یاخته ای به نام توکسوپلاسما (toxoplasma) وجود داشته باشد که بیماری توکسوپلاسموز را ایجاد می کند .

توکسوپلاسموز(toxoplasmosis) : نوعی عفونت شایع بدون نشانه تک یاخته ای به نام توکسو پلاسما گوندیای در انسان است. آنچه که اغلب در جامعه ایجاد نگرانی میکند ابتلای زنان باردار به این انگل است که در میان مردم به نازایی ناشی از گربه شهرت دارد.

این بیماری معمولا خود گربه را آلوده نمی کند و تنها باعث انتقال می شود و راه انقال دفع اووسیتها (تخم) از طریق مدفوع است و چون گربه مدام بدن خود و موهای خود را می لیسد به اشتباه گمان می شود که انتقال این بیماری از طریق مو است .

0001

سه راه اصلی برای انتقال این انگل به انسان وجود دارد :

۱-استفاده از گوشت خام یا نیمه پخته و تخم مرغ خام و شیر غیر پاستوریزه و سبزیجات ضد عفونی نشده.

۲-انتقال مستقیم به جنین در مادران بارداری که برای اولین بار به توکسو پلاسما مبتلا شده اند.

۳-خوردن تخم انگل(اووسیست) عفونی موجود در طبیعت بطور مثال آب و خاک آلوده به مدفوع گربه بیمار

(در مورد توكسوپلاسموز بايد ياد آوري كنيم انسان فقط از طریق گربه آلوده نمی شود بلکه از گوشت گاو ، گوسفند و سبزیجات هم مبتلا می شود . كه احتمال انتقال عامل به انسان از مدفوع گربه در برابر خوردن گوشت هاي خوب پخته نشده مانند كباب و همبرگر بسيار ناچيز است . در ضمن مدفوع تازه گربه هم بيماري زا نيست و مدفوع گربه به شرطي كه چند روز در محيط مناسب بماند مي تواند بيماريزا گردد . خاك باغچه نيز خود معدن انواع و اقسام عوامل بيماريزا است و بديهي است كسي با دست آلوده به خاك باغچه چيزي به دهان نمي برد !)

0002

عوارض ناشی از توکسوپلاسموز : ۱- انسان طبیعی و سالم به هیچ وجه آلودگی را نشان نمی دهد و نهایتا به شکل یک سردرد و سرگیجه این بیماری را رد می کند . ۲- اما توکسوپلاسما در انسانهای دارای بیماریهای ضعف ایمنی ، سرطانها ، ایدز و … ممکن است ایجاد ضایعات عصبی ، چشمی و…. نماید .

۳- خانمهای آبستن :در حاملگی چون زن دارای ضعف سیستم ایمنی است احتمال سقط جنین در اواسط و اواخر آبستنی وجود دارد ، اما زنهایی که از بچگی به طور مداوم با گربه تماس داشتند ، احتمال ایمنی زایی به درصد بالا وجود دارد . اما خانمها باید آزمایش سرمی بدهند تا میزان آنتی بادی سرمشان مشخص شود .

(لازم به ذكر است كه آلوده شدن به توكسوپلاسما در زماني به جز دوران بارداري باعث ايجاد ايمني نسبت به اين عامل شده و خطر ابتلا بعدي را كاهش مي دهد .بطور کلی اگرچه برخي بيماري ها به عنوان بيماري هاي مشترك انسان و دام شناخته مي شوند ولي همگي قابل پيشگيري هستند . )

 

پس مشخص شد که توکسوپلاسموز در دختران باعث ایجاد عقیمی نمی شود و خطر فقط در مورد سقط جنین خانمهای آبستن است .

 

toxoplasmosis 02

چه موقع گربه به توکسوپلاسما مبتلا میشود؟

شایع ترین راه آلوده شدن گربه شکار و یا خوردن گوشت خام حیوانات آلوده است.گربه تنها یکبار در طول عمر خود به این انگل مبتلا میشود و ۳ روز بعد از خوردن کیست های داخل گوشت خام شروع به دفع تخم انگل میکند و این دفع انگل حداکثر سه ماه ادامه دارد و سپس تا پایان عمر گربه حتی اگر مجددا با انگل در تماس باشد به دلیل ایجاد ایمنی دیگر تخم انگل را دفع نخواهد کرد.

toxoplasmosis 03

در خصوص این بیماری چند نکته مهم وجود دارد:

۱-تخم انگل موجود در مدفوع گربه پس از دفع به طور میانگین باید ۲ روز رادر محیط خارج از بدن حیوان بگذراند تا عفونی شده و بتواند برای انسان بیماری زا باشد.

۲-از انجایی که گربه دائما بدن خود را تمیز میکند باقی ماندن مدفوع بر روی موها برای مدت کافی به منظور عفونی شدن تخم انگل غیر محتمل است و در نتیجه نوازش و لمس گربه نمی تواند باعث ایجاد بیماری در انسان شود.

۳-با توجه به توضیحات ارائه شده احتمال آلودگی با انگل توکسوپلاسما از طریق مواد غذایی بسیار بیشتر از خود گربه است.

Litterbox10

راههای پیشگیری از این بیماری:

۱-استفاده از آب آشامیدنی تصفیه شده و در غیر این صورت جوشاندن آب.

۲-شیر غیر پاستوریزه ننوشید.

۳-حتما قبل از استفاده از سبزیجات انها را خوب شسته و ضدعفونی نمایید.

۴-مواد غذایی مصرفی خود را حتما خوب پخته وبعد مصرف نمایید.

۵-دستان خود و سطوحی که روی آن ها به آماده سازی غذا می پردازید را بعد از تماس با گوشت و سبزیجات و همچنین لبنیات غیر پاستوریزه حتما با اب گرم و صابون بشویید.

۶-دستان خود را پیش از صرف غذا یا لمس مخاطات (مثلا چشم و دهان و بینی) حتما بشویید. (به خصوص در مورد کودکان)

۷-در زمانی که کار باغبانی انجام می دهید و با خاک و گلدان کار می کنید، از دستکش مخصوص استفاده نمایید و پس از انجام کارهای باغبانی، دستان خود را با آب گرم و صابون بشویید.

۸-جعبه ی مخصوص شن بازی کودکان (SandBox) را با کاور بپوشانید و به گربه ها اجازه ندهید که از آن به عنوان خاک دستشویی خود استفاده نمایند.

۹-به گربه ها اجازه ی شکار کردن و پرسه زدن را ندهید.

۱۰-گربه خانگی خود را فقط با غذاهای مخصوص گربه و یا گوشت پخته شده تغذیه نمایید.

۱۱-ظرف مدفوع گربه را روزانه قبل از آنکه تخم انگل عفونی شود تمیز نمایید بدین صورت که مدفوع گربه را با دستکش از ظرف مخصوص دفع، خارج نمایید و ظرف را با آب جوش یا بسیار داغ تمیز کنید.

۱۲-بانوان باردار و افرادی که سیستم ایمنی آن ها سرکوب شده، جعبه ی مخصوص دفع و ادرار گربه (Litter box) را تمیز نکنند.

۱۳-جمعیت جوندگان و میزبان های حدواسط را از طریق پیشگیری از ورود آن ها به محیط زندگی، رعایت نکات بهداشتی و از طریق روش های طبیعی، نه به وسیله ی سموم مضر، کنترل نمایید.

 

http://persicat.com/?p=263

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *