آخرین خبرها
Home / گربه ی پارسی / تاریخچه

تاریخچه

01

تاریخچه ی گربه ی پارسی :

گربه ایرانی یکی از کهن‌ترین و مشهورترین نژادهای گربه است، گربه‌های مو بلند از حدود سدهٔ ۱۶ میلادی و حتی زودتر از آن در کشور ایران دیده شده‌اند. این گربه‌ها در سال ۱۶۲۰ توسط پییترو دلا ول به ایتالیا و فرانسه و پس از آن به انگلستان وارد شدند.

02

نام :

گربه ایرانی در سطح جهانی با نام Persian Cat (یا نام‌های معادل آن در دیگر زبان‌ها) شناخته شده است. این نام اشاره به نام تاریخی ایران در زبان‌های خارجی (Persia و نظایر آن) دارد.همچنین در انگلستان این گربه مو بلند یا موبلند ایرانی نامیده میشود .

03

محبوبیت :

در ایالات متحده، گربه‌های‌ ایرانی، محبوب‌ترین نوع گربه برای دوستداران نگهداری گربه است.

04

تصاویر گربه‌های ایرانی در بسیاری از کتابهای علمی و تاریخی، نقاشی‌ها، عکس‌ها و حتی تمبرهای باخترزمین دیده می‌شود. در ایالات متحده، گربه‌های‌ ایرانی، محبوب‌ترین نوع گربه برای دوستداران نگهداری گربه است. حتی تمبرهای پستی فراوانی در این کشور با تصویر گربه‌های ایرانی به چاپ رسیده، همچنین در روسیه، مجارستان، کنگو، جمهوری آذربایجان، جمهوری چک و …

05

آرم موزه الماس در آمستردام هم یک گربه ایرانی سپید است که تاجی از الماس بر سر گذاشته است.

06

در بریتانیا اما روند محبوبیت گربه ایرانی به مرور پایین آمده و از رتبه نخست در سال ۱۹۸۸ به رتبه پنجم در سال ۲۰۰۸ رسیده است. این داده‌ها البته مربوط به گربه‌های ثبت شده و شناسنامه‌دار هستند.

07

در خود ایران ولی کمتر کسی از شهرت جهانی گربه‌های ایرانی با خبر است. حتی عبارت Persian Cats در هیچیک از کتاب‌های درس زبان انگلیسی مدارس دیده نمی‌شود و این عبارت که در فرهنگ و دانشنامه‌های جهان ثبت شده، در داخل ایران برای بسیاری ناآشناست.

08

ویژگی‌ها :

هیچ گربه وحشی مو بلندی وجود ندارد و به‌گونه‌ای ویژه، این یک جهش ژنتیکی در گربه‌های اهلی معمولی است که تحت تاثیر آب و هوای سرد ایران در نسل‌های بعد پایدار شده‌است. در گذشته تصور می‌شد این گربه از نسل گربه‌های وحشی آفریقایی باشد اما این نظریه امروزه رد شده است. البته ظاهر کنونی این گربه حاصل صدها سال نژاد پروری اروپاییان است. در واقع نسل کنونی این گربه‌ها بسیار زیباتر از نسل گذشته آنهاست.

09

یک گربه ایرانی اصیل موهایی پر پشت دارد. دارای پاهایی کوتاه یک سر بزرگ و پهن همراه با گوش‌ها و چشم‌هایی جدا و دور از هم و یک دهان کوچک است. چشم‌های آنها بسیار حساس است.

10

عمر این گربه حدود ۱۰ سال است، اما در شرایط خوب تا ۱۹ سال هم می‌رسد. رنگ چشمانشان آبی یا نارنجی یا دو رنگ است، در گربه‌های کاملا سفید با چشمان آبی (معروف به آلبینو یا زال) امکان ناشنوایی بیشتر از دیگر آنها وجود دارد.

11

پیشینه ی نژاد :

پیشینه گربه ایرانی در حقیقت تاریخچه همه نژادهای مو بلند است، زیرا تقریباً با اطمینان می‌توان گفت که تمام گونه‌های مو بلند از نژادهای ایرانی پدید آمده‌اند . البته نژاد Balinese (سیامی مو بلند) و نژادها سومالی (Abyssinian مو بلند) دو استثنا بر این مدعا هستند. تصور می‌شود این نژادها از جهش یک نژاد مو بلند مستقل به وجود آمده باشند.

این که نخستین گربه‌های ایرانی چه زمانی و در کجا پیدا شده‌اند، روشن نیست . با این حال شهرت و افتخار آنها به طور کلی نصیب ایران (Persia) شده است. گربه‌های مو بلند از حدود سده ۱۶ میلادی و حتی زودتر دیده شده‌اند و این در زمانی بوده است که نخستین گربه‌های از این نوع به اروپا راه یافته اند. هیچ گربه ای از نژادهای وحشی وجود ندارند که موهای بلند داشته باشند، بنابراین باید پذیرفت که این ویژگی از یک جهش در گربه‌های مو کوتاه که شاید از مصر بوده‌اند ایجاد شده است. آب و هوای سردتر زمستانی ایران چنین جهشی را امکان پذیر کرده است.

از زمان پدید آمدن این گربه‌ها علاقه زیادی در بین دوستداران گربه برای نگهداری آنها ایجاد شد. این علاقه باعث شد که این گربه‌ها ارزش بیشتری نسبت به خویشاوندان مو کوتاه خود پیدا کنند.

پنداشته می‌شود گربه‌های خانگی به نام علمی Felis Catus، از گربه جنگلی Felis Chaus یا گربه وحشی افریقایی ، Felis Lybica گرفته شده باشند. این گونه، به گفته بعضی از جانور شناسان نوع ویژه‌ای از گربه وحشی اروپایی، Felis Sylvestris تلقی می‌شوند. اگر این نظر درست باشد، گربه خانگی با نام باشکوه‌تری یعنی Felis Sylvestris Catus، نامگذاری خواهد شد.

12

گربه‌های اصیل ایرانی :

گربه‌های اصیل ایرانی امروزی، از نظر طول موها، رنگ و آناتومی از شباهت کمتری نسبت به همنوعان نخستین خود برخوردارند. این پدیده حاصل سالها کوشش پی‌گیر در جفت کشی انتخابی این موجودات است. اگر می توانستیم به زمان‌های پیش برگردیم، متوجه می شدیم که گربه‌های مو بلند از ایران به اروپا، به‌ویژهفرانسه، جایی که مورد توجه زیاد مردم قرار می گرفتند، برده می‌شدند.

طبیعی‌دان فرانسوی Comet de Buffon کتاب Historie Naturelle خود را در سال ۱۷۵۶ میلادی نوشت. او در کتاب خود، به متنی از سدهٔ ۱۶ میلادی که به وسیله یک جهانگرد ایتالیایی به نام Pierto della vella نوشته شده، اشاره کرده است. این جهانگرد، گربه‌های مو بلند آن روز را توصیف کرده و بر این نکته تأکید نموده که آنها از منطقه‌ای در شمال ایران به نام خراسان آمده‌اند. او گفته آنها نژادی هستند با موهای بلند، نرم و شبیه ابریشم، مخصوصاً در قسمت دم. او همچنین آنها را به رنگ یک دست خاکستری تشریح کرده است که در بخش سر، کمی تیره تر بودند. از ویژگی دیگر این گربه‌ها، اهلی بودن آنها بوده است. Buffon ذکر کرده که جدا از رنگ، این نژاد دقیقاً مشابه نژادهایی بوده که در فرانسه Angora شناخته می شود.

نژاد Angora نژادی بوده که در زمانهای کهن‌تر به سفیدی رنگ مشهور بوده است، ولی در واقعیت آنها رنگ‌های مختلفی داشته اند. با این حال رنگ سفید آنها که نزد اشراف زاده‌های فرانسوی و اروپایی نگهداری می شدند، از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده است. نژاد Angora یا آنقره از قدیمی ترین گربه هاییست که به وجود آمدن آنها به صورت طبیعی اتفاق افتاده است و زادگاه آنها در ترکیه ی مرکزی، در ناحیه ی آنکارا است که سابق به آن آنقره می گفتند. دیپلمات پرآوازه فرانسوی Cardinal Richelieu که در سال ۱۶۴۲ میلادی از دنیا رفت، از دوستداران فوق العاده گربه‌ها بوده است. شگفت این که او درست در زمانی می زیست که کلیسا خود از بزرگترین دشمنان گربه‌ها بوده و به دستور آنها، گربه‌ها را از بالای برج‌ها پایین می انداختند، می سوزاندن و از راه‌های مختلف با بی رحمی با آنان رفتار می کردند. Richelieu صاحب یکAngora به نام Lucifer به رنگ سیاه بوده است. به نظر می رسد که در آن روزگار بیشتر موضوع این بوده که چه کسی صاحب گربه است. در واقع وضعیت صاحب گربه تعیین کننده این موضوع بوده که آیا گربه‌ها دارای روحی پاک، یا همنشین و هم قدم شیطان اند.

به همین ترتیب شاید می بینید در اروپا در قرن ۱۹ میلادی، گربه‌های مو بلند را بنابر میل صاحبان آنها گربه ایرانی یا Angora می نامیدند و این حقیقت که تفاوت‌های کوچکی چه از نظر موها و چه استخوان بندی بین این دو نزاد شبیه به هم ولی مختلف وجود داشته، مورد توجه واقع نشده است. Harrison Weir انگلیسی که از او به عنوان پدر نگهداری از گربه‌های خانگی یاد می‌شود، در اواخر قرن ۱۹ میلادی گفته که گربه ای دو رگه زیادی به عنوان نژاد روسی ، Angora یا نژادهای ایرانی به فروش می رسیدند که این نکته به روشنی نشان می دهد که او به تفاوت میان گونه‌های ایرانی و Angora واقف بوده است. مشاهده تابلوهای نقاشی از گربه هایی که به همراه صاحبان خود در طول قرن ۱۸ میلادی به تصویر کشیده شده اند، تصویر واضحی از ظاهر گونه اصیل گربه ایرانی به ما می دهد و آنها خیلی شبیه Angora‌های امروزی بوده اند. این بدین معنی است که آنها یک سر عادی گربه مانند با پوزه ای که به طور آشکار کوه مانند است، دارند. آنها استخوان بندی خوبی داشتند ولی نه خیلی حجیم. موها خیلی بلند و ابریشمی، نه بیش از اندازه فشرده و نه پشم مانند بوده اند. در سال ۱۹۶۸ میلادی Chas Ross گفته جالبی را در کتاب Book Of Cats راجع به گربه‌های ایرانی ذکر می کند. با وجود این که او همانند Buffon که در ۱۰۰ سال قبل از خود رنگ گربه‌های ایرانی را خاکستری می دانسته، ولی بر این نکته نیز تأکید می کرده که نژاد گربه ایرانی موهای بسیار بلند و ابریشمی، شاید بیش از نژاد Angora داشته اند. او ادامه می دهد آنها بی اندازه آرام و ملایم از لحاظ رفتاری بوده و احتمالاً یکی از زیباترین این گونه بوده اند. به نظر می رسد که در آن دوران رنگ آنها، نه استخوان بندی آنها معیار اصلی افتراق بین گربه‌های اصیل ایرانی و گربه Angora بوده است. در هر صورت در آن زمان هیچ انجمنی برای گربه‌ها، هیچ کتابی برای جفت انداختن آنها و هیچ شجره نامه ای برای ارزشیابی آنها وجود نداشته است. اگر شخصی ادعا می کرده که دارای یک گربه ایرانی یا Angora است، هیچ کسی واقعاً نمی توانست خلاف ادعای او را ثابت کند (غیر از طریق رنگ آنها)، زیرا هیچ استاندارد و هیچ راهی برای نفی چنین گفته ای وجود نداشته است.

13

پرشین های صورت تخت ( peke-face ) :

در سال ۱۹۵۰ یک جهش ژنتیکی ناگهانی باعث به وجود آمدن گربه های پرشین صورت تخت به وجود آمد، نام آنها گرفته شده از سگهای پکینیز (Pekingese dog ) میباشد . این نژاد مورد پذیرش CFA بود اما به علت مشکلات جدی سلامتی از شدت توجه به آن کاسته شد . اما با وجود این پرورش دهندگان بسیار او را دوست داشته و مجدد شروع به پرورش و تولید پرشین های صورت تخت نموده اند . پس از تغییرات ظاهری ای که گربه های پرشین داشتند، پرورش دهندگان تصمیم به ایجاد شورایی گرفتند تا در آن به این نتیجه برسند که یک پرشین باید دارای چه مشخصاتی باشد . در نهایت آنها به این تفاهم رسیدند که یک پرشین باید دارای سری گرد و بزرگ، چشمان درشت و گرد باشد و همچنین پوزه ی کوچک که قسمت بالایی چرمی آن بالاتر از خط زیر چشمها قرار بگیرد، پاهایی با استخوان بندی درست و کوتاه، سینه ای پهن و صورتی کاملا گرد باشد، هر چیزی که در یک پرشین ایده آل وجود دارد باید گرد باشد !

14

هیمالین :

در انگلستان این نژاد به نام موبلند لکه رنگی (color point longhair) به ثبت رسیده‌ است. در امریکا تا سال ۱۹۸۴ گربه هاي هیمالین‌، نژاد جداگانه‌ای شناخته می‌شدند اما از آن زمان به بعد CFA آنها را با نژاد پرشین یکی دانست.

در ۱۹۵۰، نژاد سیامی (از تایلند) با نژاد پرشین (از ایران) آمیخته شد  تا نژاد جدیدی ( در واقع یک هیبرید یا کراس برید ) که ظاهر گربه پرشین داشت اما از نظر رنگبندی به گربه های سیامی‌ شباهت داشت، بوجود بیاید. این نژاد را با توجه به دیگر حیوانات دارای لک‌های رنگی مانند خرگوش‌های هیمالین، ” هیمالین himalayan  نامیدند.

15

این نژاد به عنوان یک نژاد جداگانه در بسیاری از جاها به رسمیت شناخته شده است اما بزرگترین کلاب گربه یعنی CFA هیمالین را به عنوان یک شاخه از تنوع رنگی و مدلی گربه ایرانی ثبت کرده است. وقتی CFA این نژاد را با پرشین یکی دانست ، بسیاری از پرورش دهندگان از یکی دانستن چنین نژاد «دورگه» ای با پرشین‌های «خالص» ناخشنود بودند. همچنین CFA با مشخص کردن شماره رجیستری مشخص برای هیمالین‌ها پرورش دهندگان را قادر ساخت تا بتوانند با نگاه کردن به شماره رجیستری یک گربه متوجه شوند که آیا او رگه‌ای از هیمالین دارد و آیا ممکن است در آینده نقش و نگارهای یک هیمالین در نسل‌های بعدی ظاهر شود. گربه‌های هیمالین با شماره رجیستری‌های شناخته می‌شوند که با عدد ۳ شروع می‌شود و حامل لکه‌های رنگی (CPC) یا سری ۳۰۰۰ ای‌ها نامیده می‌شوند.

16

گربه هیمالین , یک پرشین کت با مویی بلند تر و پوشش زیرین کامل تر می باشد. سر گرد با گوش های پهن و صورت تخت دارد. گربه هیمالین یکی از محبوب ترین حیوانات خانگی در دنیاست و همچنین بعنوان یکی از محبوب ترین نژادهای گربه ، عاشق تماس با انسان است.آنها شیرین، خوشخو و بسیار زیبا هستند. هیمالین ها زیاد به تنها ماندن در خانه اهمیت نمی دهند.

17

اگزاتیک موکوتاه :

در اواخر ۱۹۵۰ گربه های پرشینی که از آمیزش پنهانی با امرکایی های مو کوتاه ( ASH ) توسط پرورش دهندگان به وجود آمده بودند در رینگ های نمایش بسیار محبوب بودند . یکی از پرورشدهندگانی که موفق شده بود قابلیت های این آمیزش ( پرشین + موکوتاه امریکایی ) را به خوبی نشان دهند موفق به کسب نظر موافق CFA برای به رسمیت شناخته شدن این نژاد در سال ۱۹۶۶ تحت عنوان ” اگزاتیک موکوتاه ” شد . این نژاد ریخت بدنی خود را مدیون نژاد پرشین است و همچنین موهای کوتاهش را از موکوتاه امریکایی به ارٍث برده است . همچنین با این انتقال ژن ها مقداری از مشکلات پرشین و البته تنبلی ذاتی او را نیز به دست آورده است. از جایی که این نژاد بهرحال ژن مو بند را هم دارا میباشد از آمیزش دو اگزاتیک موکوتاه ۲۵ درصد امکان به وجود آمدن فرزندی موبلند وجود دارد . اما متاسفانه این فرزندان به وجود آمده از طرف CFA به عنوان پرشین پذیرفته شده نمیباشند؛ اما اتحادیه ی گربه ی جهانی آنها را به عنوان پرشین میپذیرد . دیگر نهادها آنها را به عنوان نژاد جدا شده ی اگزاتیک های موبلند میشناسند .

18

پرشین های عروسکی یا فنجانی :

بعضی افراد سودجو ادعا میکنند موفق به تولید پرشین هایی با قامت و ظاهری کوچکتر از پرشین های معمولی شده اند که آنها را تحت عنوان “عروسکی ” یا ” فنجانی ” ( گرفته شده از اسم سگهای مشابه ) یا “سایز کف دستی ” ، ” جیبی ” ، “کوچک ( مینی ) ” و “پیکسی ( pixie ) معرفی میکنند، این ادعا کاملا بی اساس بوده و هنوز هیچ منبع رسمی چنین ادعایی را تایید نکرده است.

19

چین چیلا :

در امریکا کوشش شد که پرشین های نقره ای (silver ) را به عنوان نژاد جداگانه ای به ثبت برسانند اما این تصمیم موفقیت آمیر نبود . در CFA پرشین های نقره ای و طلایی به طور مشخص به نقره ای چین چیلا، نقره ای سایه ای، طلایی چین چیلا و طلایی سایه ای در نمایش های گربه تقسیم و معرفی میشوند . در آفریقا جنوبی این فعالیت بیشتر به موفقیت رسید و شورای گربه ی آفریقای جنوبی ۵ گونه از چین چیلاها را به عنوان ” چین چیلای موبلند ” به رسمیت شناخت . چین چیلاهای موبلند دارای پوزه ای به مراتب کشیده تر، تنفسی آسان تر و اشک چشم کمتری نسبت به پرشین ها میباشند . آنها دارای پوششی با بازتاب دوگانه ی مات و شفاف میباشند که وقتی با پرشین های دیگر آمیخته میشوند این خاصیت از بین میرود .همچنین آمیرش ممکن است باعث از دست رفتن خط لب و پوزه هم باشد که در استانداردهای چین چیلا ایجاد مشکل میکند . یکی از امتیاز های این نژاد داشتن رنگ چشمان سبز آبی یا سبز و در بچه گربه ها آبی و بنفش آبی میباشند

20

راگدُل :

شهرت آن بدلیل علاقه اش به لمیدن در آغوش صاحبش است ، که البته این خصلت را می توان در هر گربه ای که نسبت به صاحبش اطمینان دارد یافت. این طور ثبت شده که نژاد راگدُل حاصل آمیزش یک گربه مو بلند ایرانی (Persian) ماده با یک نر مخلوط در کالیفرنیا می باشد. این جفتگیری پس از سانحه تصادف حیوان ماده و شکستن لگن وی اتفاق افتاد که البته بین شکستگی لگن و علاقه راگدُل به لمیدن در آغوش هیچ ارتباطی وجود ندارد! راگدُل از محدود نژادهایی است که به دمر خوابیدن در آغوش انسانها علاقه زیادی دارد. به رسیدگی زیادی نیاز ندارد و به خوبی با محیط اطرافش تطابق می یابد. آرام و مهربان است و حیوان خانگی ایده آلی می باشد.راگدُل ها در رنگهای متنوعی اعم از کرم ، شکلاتی ، چند رنگ و غیره یافت می شوند. موها معمولاً در قسمت پشت سر ، دم ، شکم و سینه بلندتر می باشند. رنگ چشمها در این نژاد اصولاً آبی است.

21

گربه مو بلند ایرانی – تَبی :

تبی های قهوه ای رنگ از قدیمیترین نوع گربه های ایرانی (Persian) می باشند. اما با گذشت زمان ، امروز ، شاهد ده رنگ از تبی ها می باشیم که عبارتند از: قهوه ای ، شکلاتی ، نقره ای ، آبی ، قرمز ، بنفش ، چهار رنگ مخلوط. اصولاً نوع تبی را به عنوان استحضار و برای نژاد ایرانی در نظر می گیرند. دارای چشمهای عمیق به رنگ مسی می باشند.که البته این رنگ در گربه های نقره ای فندوقی و سبز را نیز شامل می شود.

22

گربه مو بلند ایرانی – دو رنگ :

معمولاً از مخلوط یک رنگ با سفید ، گربه دو رنگ ایرانی بوجود می آید. به هر حال چشمها در این نوع عمیق و به رنگ عسلی می باشد و این نوع به شست و شوی منظم نیاز دارد تا موهایش درخشندگی خود را حفظ نماید. در هر رنگی اعم از آبی – سفیید ، قهوه ای – سفید ، کرم – سفید و دودی – سفید یافت می شود.

23

گربه مو بلند ایرانی – طلایی و نقره ای :

در سالهای گذشته پرورش دهندگان گربه ایرانی به این نتیجه رسیدند که ژنهای پنهانی در نوع چین چیلا (Chinchilla) وجود دارد که باعث پیدایش گربه ایرانی طلایی و نقره ای شده است. پوشش خارجی آنها شبیه به چین چیلا می باشد با این تفاوت که موها در قسمت ریشه به رنگ تیره تری می باشند ( قهوه ای یا کرم تیره) ودر نوک روشنتر می شوند و حالت سایه روشن پیدا می کنند. به هر حال هر دو نوع طلایی و نقره ای همانند چین چیلا دارای چشمهایی به رنگ سبز روشن می باشند.

 

http://persicat.com/?p=125

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *